Dedektif Kiralamak Yasal Mıdır ?


76

Günümüzde birçok olay faili meçhul olarak kalmakta ve hiçbir zaman suçlu ortaya çıkartılamamaktadır. Bu durumun çok sık yaşanması farklı bazı problemlerinde gün yüzüne çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle mağdur olan tarafın çektiği acı ve içine düştüğü çaresizlik hali, her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bu durumda tamamen çaresiz kalan mağdur taraf, bir çıkar yol olarak olayın biran önce çözülebilmesi ve suçlunun yakalanabilmesi için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu gibi olayların büyük çoğunluğunda resmi olarak bir şeyin yapılamadığı durumlarda kişiler, özel dedektif ile anlaşma yaparak olayın araştırılmasını ve suçlunun biran önce yakalanması için gizli kalmış olan ipuçlarının ortaya çıkartılmasına imkân sağlamaktadır. Özellikle resmi polislerin yeterli olmadığı durumlarda özel dedektif kullanmak oldukça başarılı sonuçların alınmasını sağlayacaktır. 

Özel dedektif ne demek?

“Özel dedektif ” tabiri özellikle adli suçlar kapsamında kullanılan bir kelime olmakla beraber halk arasında da cinayetleri çözüme kavuşturan kişiler için kullanılmaktadır. Aslında dedektiflerin büyük çoğunluğu cinayet davalarına ya da polisiye olayların çözümüne katkı sağlıyor olsa da aslında birçok farklı konunun da araştırılmasında veya gizli kalan gerçeklerin ortaya çıkartılmasına yardımcı olmaktadırlar.

Profesyonel çalışmalarla yaptıkları araştırmaların ardından elde edilen deliller sayesinde olayın çözüme kavuşması için çok büyük çaba harcamaktadırlar. Bu kişiler genellikle emekli polislerden oluştuğu için suç ve suçlu psikolojisini de yakından bilmektedirler. Resmi olarak herhangi bir birime bağlı olmadıkları içinde oldukça rahat hareket edip, sonuca ulaşabilmek için 24 saat boyunca hizmet verebiliyorlar. Bu noktada resmi polislerden oldukça geniş bir çalışma alanına sahip oldukları ve herhangi bir yerden direktif almak durumunda olmadıkları için daha rahat hareket edebilmektedir.

Özel Dedektif Kiralamak Yasal Mıdır?

Bu aşamadan sonra akıllara gelen ilk soru “Özel Dedektif Kiralamak Yasal Mıdır?” olmaktadır. Şunu belirtmeliyiz ki aslında özel dedektiflerin araştırma yapabilmesi için herhangi bir yasal kanun bulunmamaktadır. Bu kapsamda ilk adım 1994 yılında atılmış ve 3963 sayılı “Özel Dedektiflik Kanunu” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye başlanmıştı. Yapılan tartışmalar sonucunda kanun kabul edilmiş ve onaylaması için dönemin Cumhurbaşkanına gönderilmiştir. Fakat ne yazık ki dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanmamış ve yeniden tartışılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmiştir.

Bu olayın yaşanması aslında kanunun geçmemesi anlamından ziyade özel dedektiflik konusunun yasal bir temele dayandırılması noktasında bir kaynak olmuştur. Her ne kadar Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayınlanmamış olsa da, ilgili kanun “yasama yılı içerinde teklif edilen yasa tüzük gereği hükümsüz sayılmayan yasa teklifi statüsünde” değerlendirildiği için tam anlamıyla bu konunun yasa dışı olarak nitelendirilmesinin önüne geçmiş oldu. Bu durumda da yapılan araştırmalar ve herhangi bir olayın araştırılması kanunlar önünde yasal olarak değerlendirilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş

76

Bu Makale İçin İfadeni Seç !

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format