‘hanterra Seramik Yarışması’ sonuçlandı

16.02.2024
A+
A-
‘hanterra Seramik Yarışması’ sonuçlandı

Türkiye’nin en önemli seramik yarışmalarından olan “hanterra Seramik Yarışması” nın ödülleri sahiplerini buldu. Üçüncü senesinde “VAZO” konusu ile düzenlenen “hanterra Seramik Yarışması”, tasarım ve üretimde özgünlük ve kalitenin önemini hatırlatmayı amaçlıyor. 

 

Yarışmanın jürisinde bu yıl Türk Seramik Sanatçılarından Tuba Önder Demircioğlu ve Ezgi Hakan, iç mimar Ayhan Geveli, İtalyan seramik sanatçısı, küratör   Domenico Laracà  ile İngiltere’ den  seramik sanatçısı Anna Thomson  yer aldı. Jüri üyeleri, ödül alacak eserleri, eserlerin konu ile ilişkisi, işlevine uygunluğu, ergonomik olması,  tasarımın özgünlüğü, yaratıcılığı ile üretim sürecinin  baştan sona teknik niteliklerini göz önünde bulundurarak belirledi.

 

Türkiye’de seramik sanatını daha da yaygınlaştırmak için yapılan ve herhangi bir kısıtlama olmadan Türkiye’de yaşayan, seramiği seven herkesin katılımına açık olan “hanterra Seramik Yarışması”, Sibelco, Colorobbia Art, Valentine Clays, Mars Hobi ve Stüdyo Fırınları ile Ceramila’nın sponsorluğunda düzenlendi.

 

Her sene düzenlenen ve bundan sonraki yıllarda da seramik sanatına destek amacı ile bu geleneği sürdürmek adına yapılacak “hanterra Seramik Yarışması”nın kurucuları Elif Özbay Şahan ve Kurtuluş Şahan yarışma ile ilgili;

 

“Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de son yıllarda seramiğe artan bir ilgi olduğunu; yurtdışındaki seramik sanatını ve sergilerini yakından izlemeye çalıştıklarını, yarışma düzenlemeye başlamalarının temel sebebinin Türkiye’de de özgün tasarımın, kaliteli üretimin örneği olan ürünlerin, bu yarışma ile daha görünür olmasına katkıda bulunmak, el yapımı seramiğin ne kadar emek harcanarak yoğun bir üretim gerektirdiğini, her birinin eşsizliğini anlatmak olduğunu  vurgulayarak, üçüncü senesinde düzenledikleri   “hanterra Seramik Yarışması”nın heyecanla ve keyifle daha çok insana ulaştığını görmenin mutluluğunu yaşadıklarını” söylüyorlar.

 

Yapılan değerlendirme sonucunda 298 başvurudan 25 katılımcının 27 adet eserinin sergilendiği “hanterra Seramik Yarışması”nda Başarı ödülünü Derin Sevil Bodur, Mansiyonları Ecem Akarlar Şentürk, Aylin Gündoğdu, Tunahan Açıkgöz elde etti.

Yarışmanın ödül töreni, 23 Şubat 2024 Cuma günü, saat 17:00’de Saint Michel Fransız Lisesi Jeanne D’Arc Sergi ve Konser Salonu’nda gerçekleşecek. “hanterra Seramik Yarışması”nda  ödül alan seramik  sanatçılarının  eserleri 23 Şubat– 9 Mart tarihleri arasında seramik sanatını seven sanatseverler tarafından  izlenebilir.

“hanterra Seramik Yarışması” 2024 ve daha önceki yıllardaki yarışmalar  ile ilgili tüm detaylara www.hanterrayarisma.com web sitesinden ulaşılabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.