“Ekoevler”e talep arttı 

14.12.2021
A+
A-

Muhtemelen Rocket League’in uçan arabalarını yakın zamanda gerçek dünyada göremeyeceğiz. Ancak BMW ve espor markası LVL buna en yakın seçeneği …

“Ekoevler”e talep arttı 

Pandemi sürecinden sonra tüketici beklentileri topyekün değişirken ev seçimlerindeki kriterlerde de ekonomik ve çevre dostu kimliği ön plana çıkmaya başladı. Yeni ev sahibi olmak isteyenler artık kendi kendine yetebilen, yenilenebilir enerji çözümleri ve doğaya uyumlu yapı malzemeleri vb. özellikler arayışında. 

İnşaat sektörü, tüketici beklentileri doğrultusunda sürdürülebilir evlere yöneldi. İklim krizi, pandemi dönemi, olası doğal felaketler, hayat pahalılığı vb. tüm etmenler, ev sahibi olmak isteyenleri de yeni seçimlere yöneltti. Uzun vadeli yaşam şekillerinde değişiklik yapan tüketiciler inşaat sektörünü de sürdürülebilir çözümlere yöneltti. Hayat pahalılığı ev seçimlerindeki kriterleri de etkiledi. Ev satın alırken uzun vadede ev ekonomisini düşünen müşteriler artık izolasyondan geri dönüşüme ve sürdürülebilirliğe vb. her türlü kriteri göz önüne alıyor.

 

Türkiye genelinde gerçekleştirdiği konut projeleri ile fark yaratan MTC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Togay Cömert konut projelerinin yeni trendinde ekoevler yer aldığını söyledi. Yapı malzemelerinden alternatif enerji çözümlerine izolasyondan çevre dostu kimliğine kadar pek çok kriterin daha fazla ön plana çıktığını belirten Togay Cömert, inşaat sektöründe sürdürülebilir yapıların bugün ve gelecekte de revaçta olacağını savundu.

İnsanların değişen ihtiyaçları ve ev yaşamının daha özel hale gelmesi sonucunda “ekoevler”e olan ilginin arttığını dile getiren Cömert, inşaat sanayicileri olarak kendilerinin de bu özelliklere sahip yapı projelerini arttırdıklarını söyledi.

‘’Manzara değil sürdürülebilirlik daha önemli”

“Ekoevler”in yeşil mimari projelerine uygun şartlarda ortaya çıkarıldığından söz eden Togay Cömert sürdürülebilirlik kavramının inşaat sektörünü de etkilediğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Yenilenebilir enerji kaynaklarını barındıran, suların geri kazanımının sağlandığı, gün ışığından mümkün olduğunca çok yararlanan, güçlü ısı yalıtımın olduğu ve enerjisini kendi üreten ileri teknoloji çevreci yapılar yeni konut projelerinin gözdesi durumunda. Eko-evler çevre dostu ve ekonomik çözümlerle üretilen evlerdir. Yapı şeklinden enerji kullanımına, izolasyonundan ısıtma sistemine kadar her detayı doğaya vereceği zarar minimuma indirilecek şekilde tasarlanır. Alternatif enerji çözümleri ile kendi kendine yetebilen evlerdir. Eko-evlerde çelik ya da ahşap konstrüksiyon, ahşap çatı, ekolojik çatı, rüzgar ve güneş panelleri, odun sobası gibi evin masrafını ve doğaya vereceği zararı en aza indiren yapı ve enerji çözümleri bulabilirsiniz. Geleceğin evleri artık hem çevre dostu hem de ekonomi dostu evler olacak.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.