Hüseyin Dinçel: Konut satışlarında yaşanan bu gerilemede kredilere getirilen sınırlama oldukça etkili oldu

14.10.2022
A+
A-

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulaması olan TikTok, her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Artık birçok akımın merkezi …

Hüseyin Dinçel: Konut satışlarında yaşanan bu gerilemede kredilere getirilen sınırlama oldukça etkili oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %22,9 azalarak 113 bin 402 oldu. Bir önceki aya göre de rakamlarda düşüş görüldü. Yabancılara yapılan konut satışları da Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %23,8 azalarak 5 bin 49 oldu. AKYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, “Konut satışlarında yaşanan bu gerilemede kredilere getirilen sınırlama oldukça etkili oldu” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Eylül ayına ilişkin konut satış istatistikleri açıklandı. Rakamlara göre Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre bir düşüş yaşarken, bir önceki aya göre de bir düşüş olduğu görüldü. Rakamları değerlendiren Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, şu açıklamaları yaptı: “Konut satışlarında yılın ilk yarısındaki rekorlar dikkat çekmiş, aylık artışlar iyi bir ivme göstermişti. Ancak Temmuz ayından itibaren rüzgar tersine döndü. Temmuz ve Ağustos’tan sonra Eylül’de de gerileme görüldü. Konut satışlarındaki bu gerileme serisinde kredilere getirilen sınırlama ve satın alma gücünün düşmesi etkili. BDDK, konut kredilerinde ilk ve ikinci el oranlarını ve kredi verilme değerlerini değiştirmişti. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %43 azalış göstererek 16 bin 970 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %15’e kadar geriledi. Bu son dönemlerin en düşük oranı. Bu durum gösteriyor ki, konut satışları kredilerden çok fazla etkilendi. Konuta olan talebin hala canlı olduğunu biliyoruz. Talepte bir azalma yok” dedi.

İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası Oldukça Etkili

Sözlerini sürdüren Dinçel, “Nitekim Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “İlk Evim İlk İşyerim” kampanyasında sunulan 250 bin adet konuta gelen milyonlarca talep bunu ortaya koyuyor. Kasım ayı başında da orta gelir grubuna yönelik avantajlı kredi oranlarının sunulduğu bir kampanya bekleniyor. Bu kampanya ile konut satışlarındaki bu durgunluk bir miktar yavaşlayacaktır. Krediye ulaşabilen vatandaş, ev alım kararını ertelemeyecektir” dedi.

Yıl Sonunda Bir Zirve Görülebilir

Dinçel, yabancıya satışla ilgili de şu bilgileri paylaştı: “Yabancılara yapılan konut satışlarında da son 3 aydır düşüş var. Yaşanan düşüşte vatandaşlık bedelinin yükselmesi etkili oldu. 400 bin dolar düzenlemesinin düşük bütçeli yabancının alımını keseceğini öngörmüştük. Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %32,5 artarak 49 bin 644 oldu. Her ne kadar gerileme olsa da bu oranda devam ederse yabancıya satışta yıl sonunda yeni bir zirve görülebilir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.