Mimar ve Gazeteci Yasemin Şener “Basın Yayın Ödülü”ne layık görüldü

14.10.2022
A+
A-

Göğüs Hastalıkları Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, 2018 yılı verilerine göre dünyada 1 milyon 760 bin kişinin akciğer kanserinden hayatını …

Mimar ve Gazeteci Yasemin Şener “Basın Yayın Ödülü”ne layık görüldü

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TürkSMD) tarafından iki yılda bir verilen Mimarlık Ödülleri’nin 15. dönem sahipleri belli oldu. 8 Ekim’de Ankara’da düzenlenen ödül töreninde pRchitect İletişim Kurucusu, Mimar ve Gazeteci Yasemin Şener “Basın Yayın Ödülü”ne layık görüldü.

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TürkSMD) tarafından bu yıl 15. kez takdim edilen 2021–2022 Dönemi Mimarlık Ödülleri’nin kazananları açıklandı. 8 Ekim’de Ankara’da düzenlenen ödül töreninde Büyük Ödül, Basın-Yayın Ödülü, Mimarlığa Katkı Ödülü, Yapı Ödülü ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde 5 dalda ödül sahiplerini buldu.

pRchitect iletişim kurucusu, Mimar ve Gazeteci Yasemin Şener, jüri heyetinin belirttiği gibi “ülkemizde gerçekleştirilen mimari projelerin geniş kitlelere tanıtılmasına, yapı sektörü oyuncularının birbirleriyle sinerji yaratmasına olanak sağlayacak girişimlerini tarafsız, vizyoner ve son derece profesyonel şekilde yöneterek mimarlık mesleği için verdiği hizmetlerden dolayı” TürkSMD 15. Mimarlık Ödülleri Jüri Heyeti tarafından Basın Yayın Ödülü’ne layık bulundu.

 

2021–2022 Dönemi TürkSMD 15. Mimarlık Ödülleri’nin Enis Öncüoğlu (Jüri Başkanı), Kerem Erginoğlu, Orçun Ersan, Tülin Hadi, Metin Kılıç, Özcan Uygur, Kerem Yazgan ve Tülin Çetin’den (yedek üye) oluşan Jüri Heyeti’nin raporu şu şekildeydi:

“Mimar, iletişimci ve yayıncı Yasemin Şener, dergilerin yazı işlerinde başladığı meslek hayatı boyunca tasarım, mimarlık ve yapı dünyasının iletişim alanına odaklanan farklı disiplinlerde başarılı işlere imza attı. 2012 yılında Türkiye’de mimarlık alanına odaklanan ilk iletişim ajansı olan pRchitect iletişim firmasını kurdu. 2017 yılında Türkiye’nin en köklü mimarlık dergisi Yapı’nın imtiyaz haklarını alarak, yaklaşık 50 yıldır yayınlanan bu önemli yayının, kesintisiz devam etmesini sağladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana, Milliyet Gazetesi ile YAPI dergisinin ortak yayın projesi olan Milliyet Mimarlık Eki’ni de yayın hayatına kazandıran Şener, bu yayın aracılığıyla mimarlığın ulusal ölçekte daha fazla görünür ve tartışılır olmasına katkıda bulundu. Ülkemizde gerçekleştirilen mimari projelerin geniş kitlelere tanıtılmasına, yapı sektörü oyuncularının birbirleri ile sinerji yaratmasına olanak sağlayacak girişimlerini tarafsız, vizyoner ve son derece profesyonel şekilde yöneten Yasemin Şener, mimarlık mesleği için verdiği hizmetlerden dolayı Basın Yayın Ödülüne layık bulunmuştur.”

Bien ana sponsorluğunda, Cosentino ve Reynaers Aluminium gold sponsorluğunda, Şişecam silver sponsorluğunda ve Arkitera medya sponsorluğunda gerçekleştirilen Türk Serbest Mimarlar Derneği (TürkSMD) 15. Mimarlık Ödülleri’nin sahipleri şu şekilde sıralanıyor:

Büyük Ödül

Nevzat Sayın

Yapı Ödülü

Bangladeş Halk Cumhuriyeti Kançılarya Yerleşkesi, Bütüner Mimarlık

Bilim ve Teknoloji Merkezi, Kıbrıs Uluslararası Üniversitesi, Lefkoşa, SKA Mimarlık

Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi, Yalın Mimarlık

Mimarlığa Katkı Ödülü

Kemal Aran

Murat Germen

Aura İstanbul

Basın – Yayın Ödülü

Yasemin Şener

Bodrum Mimarlık Kitaplığı

Eşik Programı

 

Jüri Özel Ödülü

Onaranlar Kulübü

Nilay Örnek

Yasemin Şener Hakkında

pRchitect Kurucusu, Mimar, İletişimci ve Gazeteci Yasemin Şener, 1997 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1997-2006 yılları arasında Doğan Burda Dergi Grubu’nda AD art+decor dergisi başta olmak üzere mimarlık ve tasarım içerikli dergilerde Muhabir, Editör ve Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ardından kariyerine tasarım ve mimarlık sektöründeki çeşitli kurumlarda İletişim Yöneticisi olarak devam etti.

Mimarlık eğitimi almış bir gazeteci ve iletişimci olarak kariyeri boyunca mimarların, tasarımcıların ve yapı sektöründeki firmaların iletişim desteğine duydukları ihtiyacı gözlemleyen ve bu alanda hizmet verecek sektöre özel bir PR firmasının boşluğunu doldurmak isteyen Yasemin Şener, 2012 yılı başlarında Türkiye’nin mimarlık, iç mimarlık ve tasarım alanlarına odaklanmış ilk profesyonel iletişim ajansı olan pRchitect iletişim firmasını kurdu. Halen pRchitect çatısı altında ekibiyle birlikte mimarların, iç mimarların, tasarımcıların, yapı sektöründe hizmet eden çeşitli kurum ve derneklerin iletişim danışmanlığını yürütmekte ve sektöre özel pek çok etkinliğin organizasyonunu yapmaktadır.

Meslek yaşamı boyunca basından ve yazarlıktan uzak kalamayan Yasemin Şener, 1973 yılından bu yana yayın hayatına devam eden Türkiye’nin en köklü mimarlık dergisi YAPI’nın imtiyaz haklarını alarak 2017 yılı sonunda pRchitect çatısı altına taşıdı. Basılı yayıncılığın sona erdiği tartışmalarının olduğu bir dönemde ekonomik kriz nedeniyle kapanmak üzere olan YAPI’yı özveriyle sahiplenerek okurlarına ve mimarlık sektörüne yeniden kazandırdı. Derginin 50 yıla yaklaşan yayın ömrünün, çizgisini hiç bozmadan sürdürülmesini sağlarken aynı zamanda YAPI’nın mimarlık haber portalı olan www.yapidergisi.com‘u hayata geçirerek mimarlık ortamına sektörün nabzını tutan dijital bir yayın kazandırmış oldu.  

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin desteğiyle pRchitect çatısı altında yayına hazırlanan mimarlık, iç mimarlık, tasarım ve sanat dergisi Natura’nın Genel Yayın Yönetmenliği sorumluluğunu da yürüten Yasemin Şener, 2021 yılı başından bu yana, Milliyet Gazetesi ile YAPI dergisinin ortak yayın projesi olan Milliyet Mimarlık ekinin Yayın Yönetmenliği’ni yürütüyor ve bu yayın aracılığıyla mimarlığın ulusal ölçekte daha fazla görünür ve tartışılır olmasına katkı sağlıyor. Milliyet Gazetesi Pazar ekindeki mimarlık konulu köşe yazılarının ardından 2021 yılı başlarından bu yana Milliyet Gazetesi Home ekinde de köşe yazarlığı yapan Yasemin Şener, her hafta mimarlık kültürüne farkındalık yaratmayı hedefleyen yazılarını okurlarla buluşturuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.