Konut satışları yüzde 17,8 düştü

21.02.2024
A+
A-
Konut satışları yüzde 17,8 düştü

 

TÜİK, ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, ülke genelinde konut satışları ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 düştü. İstanbul 13 bin 423 konut satışı ile ilk sırada yer alırken; Ardahan, konut satışının en az olduğu iller arasında ilk sıraya oturdu. İkinci el konut satışı ise ilk el konut satışının 2 katından fazla gerçekleşti. Kira fiyatlarında da gerileme yaşanmaya devam ediyor.

“‘YARISI BİZDEN KAMPANYASI’ KİRALARIN DÜŞMESİNDE BÜYÜK ETKİ YARATACAK”

Özellikle büyükşehirlerde kira fiyatlarında yaşanan gerilemenin, deprem konutlarının tamamlanması, kentsel dönüşüme yönelik çalışmaların hız kazanması 2024’te konut arzını daha da arttıracağını böylelikle kira fiyatlarının azalmasını destekleyeceğini belirten Gayrimenkul Uzmanı Gamze Özlü, “Ayrıca kısa vadeli kiralamalara ilişkin düzenleme konut arzını arttırdı bu da kiraların gerilemesini sağladı. Cumhurbaşkanımız kentsel dönüşümü desteklemek amacıyla Yarısı Bizden Kampanyası yaptı ve her bir daire için 1.500.000 TL destek verilecek. Bence kiraların düşmesinde bu kampanyada büyük etki yaratmış olacak” dedi.

“TÜRKİYE’DE KONUT SATIŞLARI NEREDEYSE DURMA NOKTASINA GELDİ”

Konut satışlarının azalmasının başlıca nedenleri arasında yüksek faiz oranları, enflasyon ve döviz kurlarının geldiğini ifade eden TÜGEM üyesi, Gayrimenkul Uzmanı Gamze Özlü, “Bu faktörler hem yerli hem yabancı alıcıların konut talebini ve alım gücünü olumsuz etkiliyor Türkiye’de konut satışları neredeyse durma noktasına geldi. Bunun için acil önlem alınmalı. Özellikle ipotekli satışlar %63 bir düşüş yaşıyor konut kredisi faizlerini yüksekliği ve alıcıların finansman zorluğu çekmesi satışların hızla düşmesini sağlıyor. Türkiye’de konut sektörünün hak ettiği yere gelmesi için özel sektör, devlet ortak bir strateji belirlemeli diye düşünüyorum. Bu sayede konut sektörü hem ülke ekonomisine hem vatandaşlarımızın yaşam kalitesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.