Deprem risk durumunu belirlemeye yönelik servislerde yüzde 1562 artış yaşandı

05.02.2024
A+
A-
Deprem risk durumunu belirlemeye yönelik servislerde yüzde 1562 artış yaşandı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve ülkemizde 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından bireyler artan deprem endişeleri ile birlikte gereken tedbirleri almaya yöneldi. Türkiye’de deprem güvenliğine yönelik önlemlerin 2023 yılında, bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında yaşanan ciddi artış dikkat çekiyor. Türkiye’nin en büyük hizmet platformu Armut.com’a gelen talepler arasında risk durumunu belirlemeye yönelik binaların sağlamlığına ve bölgenin güvenliğine dair yapılan analizler bireylerin öncelik sırasına giriyor. Risk tespitinden sonra, önlem almaya yönelik servislerde de yaşanan artış halkımızın artık deprem konusunda daha hassas olduğunu gözler önüne seriyor. Deprem sonrası dönemde çok hızlı artan bu talepler yıl içinde azalsa da özellikle 17 Ağustos yıldönümünde tekrar yükselişe geçiyor.

 

Binaların sağlamlığını ve deprem anındaki riskimizi merak ediyoruz

 

Armut.com verilerine göre deprem risk belirlemede, yapıların malzeme kalitesi ve yapıların dayanıklılığı merak edildi. Deprem testi en yüksek talebi alırken, bunu Karot testi takip etti. Totalde yüzde 1562’lik artış gösteren bu kategoride Karot Testi tüm Türkiye’de yaklaşık 45 kat artarken, binaların deprem sırasında nasıl performans göstereceğinin değerlendirildiği, potansiyel zayıf noktaların tespit edildiği Bina Performans Analizi talebi 40 kat arttı.

 

Dayanıklı Yapı Çözümleriyle Kendi Önlemlerimizi Almak İstiyoruz 

Bina güçlendirme hizmetleri, dayanıklı yapı çözümü geliştirmek için bireylerin tercih ettiği ilk seçenek oluyor. Bu kapsamda ise bir önceki seneye göre bina güçlendirme hizmetinde yüzde 834’lük bir büyüme görülüyor. Armut.com verilerine göre deprem olasılığına karşı dayanıklı yapı çözümleri arayışında Kentsel Dönüşüm projelerinde de ciddi artış yaşanıyor. Eski ve riskli binaların yenilenmesi veya yerine daha güvenli yapıların inşası için kapsamlı projeler geliştirilmesine dair hizmet talepleri yüzde 225 artarken; depreme dayanıklı, hızlı ve verimli şekilde inşa edilebilen modern prefabrik ev çözümlerine ilgi de yüzde 147 oranıyla yükseliş gösteriyor.

 

Kendi Depremini Bekleyen İstanbul Risk Belirlemeye Yönelik Hizmetlere Yoğun İlgi Gösteriyor 

 

Türkiye’nin en yoğun bina stoğuna sahip ili İstanbul’daki deprem hazırlık hizmetleri arasında en çok Deprem testine ilgi gösteriliyor. Deprem testi taleplerinin yüzde 1355 arttığı İstanbul’da Karot testi talepleri de 72 katına çıkmasıyla dikkat çekiyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.