Mart ayında inşaat malzemesi ihracatı 2,5 milyar dolar oldu

11.05.2024
A+
A-
Mart ayında inşaat malzemesi ihracatı 2,5 milyar dolar oldu

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi 2024 Mart ayı sonuçlarına göre, ihracat geçen şubat ayına göre 155 milyon dolar artarak 2,5 milyar dolar seviyesine yükseldi. İhracat değeri, bir önceki yılın mart ayına oranla yüzde 7,4 geriledi. İhracat miktarı bir önceki şubat ayına göre 405 bin ton artış gösterdi ve 4,01 milyon ton seviyesine çıktı. Mart ayında ortalama ihracat birim fiyatı ise, 0,62 dolar/kg olarak gerçekleşti.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin 2024 Mart ayı sonuçları açıklandı. Rapora göre, inşaat malzemesi sanayi ihracatındaki toparlanma, mart ayında da devam etti. Geçen şubat ayının üzerine çıkan ihracat performansı, 2023 yılı mart ayının altında kaldı. Buna rağmen şubat ayından sonra mart ayında da devam eden toparlanmanın, önümüzdeki aylar için umut verici olduğu vurgulandı. Mart ayında jeopolitik gelişmeler, bölgesel çatışmalar, yurt içinde ise yerel seçim öncesi sürecin etkili olduğu raporda belirtildi.

İhracat değer olarak yüzde 7,4 geriledi

Ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İMSAD raporuna göre, mart 2024’teki inşaat malzemesi ihracatı bir önceki aya oranla 155 milyon dolar artarak 2,5 milyar dolar seviyesine yükseldi. Mart ayı ihracatı, değer olarak geçen yılın mart ayı ihracatının yüzde 7,4 altında kaldı. 2024 yılı mart ayında inşaat malzemesi ihracatı miktar olarak şubat ayına göre 405 bin ton artış gösterdi ve 4,01 milyon ton seviyesine çıktı. İhracat, miktar olarak geçen yılın mart ayının ise yüzde 0,7 altında gerçekleşti.

İnşaat malzemesi sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı 2024 Mart ayında geçen yılın mart ayına göre yüzde 6,8 azaldı. 2024 yılı mart ayı ortalama ihracat birim fiyatı 0,62 dolar/kg olarak gerçekleşti. İhracat birim fiyatları geçen ayın da altında gerçekleşti.

İnşaat malzemesi ithalatı 938 milyon dolara yükseldi

Rapora göre, 2024 yılı mart ayında inşaat malzemesi ithalatı 938 milyon dolara yükseldi. İthalat geçen yılın mart ayının ise yüzde 10,3 altında kaldı. Ancak; ithalatın yeni yılın ilk çeyrek döneminde artış eğilimi içinde olduğuna dikkat çekildi.  2024 yılı mart ayında inşaat malzemesi ithalatı 292.276 ton oldu. İnşaat malzemesi sanayi ortalama yıllık ithalat birim fiyatı 2024 yılı mart ayında 3,21 dolar/kg oldu ve bir önceki aya göre düşüş gösterdi.

Yıllık bazda inşaat malzemesi ihracatı 29,1 milyar dolara indi

Türkiye İMSAD raporuna göre, bu ayki ihracat performansına bağlı olarak 2024 yılı mart ayı itibarıyla yıllık bazda inşaat malzemesi ihracatı 29,1 milyar dolara indi. Yıllıklandırılmış ihracat, geçen yılın mart ayı sonu itibarıyla yıllık ithalatın yüzde 10,0 altında gerçekleşti. 2024 Mart ayında yıllıklandırılmış ihracat miktarı yüzde 14,1 oranında azaldı ve 45,72 milyon tona indi. Yıllıklandırılmış ortalama ihracat birim fiyatı ise, 0,64 dolar/kg oldu. Türk lirasındaki dalgalanma, küresel pazarlarda durgunluk ve yerel seçimler sonrasına ilişkin ortaya atılan spekülasyonlar ise ihracatı olumsuz etkiledi.

Alt sektörlerin altısında ihracat birim fiyatları düştü

Rapora göre, inşaat malzemesi sanayisinde alt sektörlerin ihracatı 2024 yılı mart ayında bir önceki şubat ayının üzerinde, geçen yılın mart ayının ise altında performans gösterdi. Geçen yılın mart ayında yaşanan deprem sonrası toparlanma, ihracat verilerinde baz etkisi oluşturdu.

2024 yılı mart ayında sekiz alt ürün grubunun altısında ortalama ihracat birim fiyatları, 2023 yılı mart ayına göre düşüş gösterdi. Emtia fiyatlarındaki düşüşlerin bu gerilemede belirleyici olduğu raporda belirtildi.

2024 yılı mart ayında mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 düştü. Elektrik malzemesi ve teçhizatlarında yüzde 1,0, demir çelik ürünlerinde yüzde 9,4, metal bazlı ürünlerin ihracat birim fiyatlarında ise yüzde 7,1 oranında düşüş yaşandı. Ağaç ve ahşap ürünlerin fiyatları ise, yüzde 5 geriledi. Kimyasal ürünlerde ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 16,9 azaldı. Prefabrik yapılar ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,0 artış gösterdi.

Beş alt sektörde ihracat miktarı düşüş gösterdi

2024 yılı mart ayında sekiz alt ürün grubunun üçünde ihracat miktar olarak geçen yılın mart ayının üzerinde gerçekleşti. Beş alt sektörde ise, ihracat miktar olarak geçen yılın mart ayının altında kaldı. Raporda, pazarlardaki durgunluğun etkisini gösterdiğine dikkat çekildi.

2024 yılı mart ayında miktar olarak ihracat artışları demir çelik ürünlerinde yüzde 9,6, kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 8,1, prefabrik yapılarda ise yüzde 34,0 oldu. İhracat miktar olarak mineral, taş ve toprak ürünlerde yüzde 3,9, elektrik malzemesi ve teçhizatlarda yüzde 11,2, metal ürünlerde yüzde 9,1 azaldı.

İhracat değer olarak prefabrik yapılarda yüzde 66,1 arttı

2024 yılı mart ayında sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat değer olarak geçen yılın mart ayının altında gerçekleşti. Bu gerilemede, miktar ve fiyat düşüşleri etkili oldu.

2024 yılı mart ayında ihracat düşüşü demir çelik ürünlerinde yüzde 0,7, metal bazlı ürünlerde yüzde 15,7, mineral, taş ve toprak ürünlerde yüzde 9,3 oldu. İhracat değer olarak kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 10,2, elektrik malzemesi ve teçhizatlarda yüzde 12,1, ağaç ve ahşap ürünlerde yüzde 6,4 azalırken sadece prefabrik yapılarda yüzde 66,1 arttı.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.