Türk iklimlendirme sektöründen İtalya çıkarması

18.03.2024
A+
A-
Türk iklimlendirme sektöründen İtalya çıkarması

İklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektörünün ilgiyle takip ettiği Mostra Convegno Expocomfort Fuarı (MCE 2024), 12-15 Mart tarihleri arasında Milano’da gerçekleşti. İklimlendirme, yenilenebilir kaynaklar, enerji verimliliği ve su sektörlerine yönelik en son teknoloji ve sistemlerin sergilendiği fuarda, Türk iklimlendirme sektörünün global gücü İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) de yer aldı. Ülkemizin temsilciliğini üstlenen İSİB, fuar süresince önemli organizasyonlara katılırken sektör temsilcilerine de destek oldu.

Türk iklimlendirme sektörünün global gücü İSİB, İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleşen ve dört gün boyunca iklimlendirme sanayi, akıllı çözümler ve yenilebilir enerji sektöründeki güncel gelişmelerin masaya yatırıldığı MCE 2024 Fuarı’nda 158 temsilci ile sektörün nabzını tuttu. İklimlendirme ekosisteminin en prestijli etkinliklerinden biri olan Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nın bilgi aktarımı, ikili iş görüşmeleri ve danışmanlık adına çok değerli olduğunu ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal; “Bu fuar, hem sektörümüzün uluslararası arenada daha stratejik bir konuma ulaşması hem de kurumsal ticari ilişkilerin gelişmesi için çok katmanlı bir pazar yeri” dedi.

Türkiye ve dünyadan çok sayıda önemli ismi standında ağırladı

Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nın Türk iklimlendirme sektörü açısından önemini vurgulayan Mehmet Şanal; “Hem ülkemizden hem de dünyadan önemli isimleri standımızda ağırlayarak bizler için verimli geçen bir fuarı daha geride bıraktık. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Milano Başkonsolosu Mehmet Özoktem, Milano Ticaret Ataşeleri Ahmet Çetinkayış, Ozan Murat Ergan ve Kadir Eser standımızı ziyaret etti. İhracatımıza katkı sağlayacağını düşündüğümüz birçok uluslararası görüşme sağladık, sektör temsilcileri ile ticari ilişkiler için temaslarda bulunduk. İhracatının yüzde 54’ünü Avrupa coğrafyasına yapan bir ülke olarak teknik şartnamelere tam uyum sağlamış, kaliteli, inovatif, enerji etkin sistemlerimizi ve ürünlerimizi dört gün boyunca fuarda sergiledik. Ürünlerimizi sergilemenin yanı sıra pazarlama çalışmalarımız kapsamında hem fuar alanında hem de Rho Fiera istasyonunda birliğimizin reklamlarına yer verilmesini sağlayarak sektörümüzün tanıtımını yaptık. Fuarın özellikle de stratejik hedeflerimizden biri olan ihracat potansiyelimizi artırma hamlemize önemli yansımaları olacağını düşünüyoruz. Türk iklimlendirme sektörü, dünyada 19’uncu ve Avrupa’da 10’uncu büyük ihracatçı konumunda yer alıyor. Her yıl minimum yüzde 8’lik bir büyüme hedefiyle sektörel ihracatta yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda uluslararası fuarlara katılarak yeni ihracat fırsatları yakalamak bizim için çok önemli” diye belirtti.

İklimlendirme alanında Türkiye ve İtalya arasındaki iş birliği artacak

Fuar kapsamında Türkiye ve İtalya ilişkilerini de değerlendiren İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal; “Türkiye ve İtalya arasındaki iş birliği; teknoloji transferi, bilgi paylaşımı ve ticaretin gelişmesine çok önemli katkılar sağlıyor. İtalya, uzun yıllara dayanan deneyimi ve yenilikçi yaklaşımıyla iklimlendirme teknolojileri konusunda önde gelen bir ülke olarak bilinirken, Türkiye ise dinamik ekonomisi ve büyüyen pazarıyla ön plana çıkıyor. Her iki ülke de iklimlendirme sistemleri, soğutma teknolojileri ve enerji verimliliği alanlarında ortak projeler geliştirip karşılıklı yatırımları teşvik ediyor. Bu iş birliği hem Türkiye’nin hem de İtalya’nın iklimlendirme sektöründeki rekabet gücünü artırıyor ve sürdürülebilir çözümler üzerindeki çalışmalara ivme kazandırıyor. Bu bağlamda sektörümüzün önemli şirketleri ile Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’na katılmış olmak bizler için çok değerli ve faydalıydı. En önemlisi de başta İtalya olmak üzere Avrupa bölgesi ile olan iş ilişkilerimizi geliştirme noktasında önemli bir adım daha atmış olduk” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.