Mobilya sektörü düğün sezonuyla birlikte hareketlendi

20.06.2024
A+
A-
Mobilya sektörü düğün sezonuyla birlikte hareketlendi

Türkiye ekonomisinin lokomotif iş kollarından mobilya sektörü, düğün sezonunun açılmasıyla birlikte hareketlilik kazandı. Evlilik hazırlığı yapan alışveriş için mobilya üreticilerinin kapısını çalarken, en çok ilgi yatak odası ve salon takımlarına oldu. Mobilyada kredi kartlarına uygulanan taksit sınırlandırmasının bu süreçte yeni evlenecek çiftleri olduğu kadar üreticiyi de zorladığını belirten MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, mobilya gibi ürün birim fiyatının yüksek olduğu sektörler için kredi kartına taksit uygulamasının esnetilmesi çağrısını yineledi.

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte mobilya sektörü iç piyasada hareketlendi. Evlilik hazırlığı yapan çiftler bütçelerine en uygun çeyizlik ürünleri seçmek için mobilyacıların kapısını çalmaya başladı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mobilya Dernekleri Federasyonu – MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “Her yıl yaz mevsiminde iç piyasada hareketlilik başlıyor. Özellikle düğün hazırlığı yapacak çiftler hem bütçelerine hem de tasarım zevklerine en uygun mobilyaları seçmek için mobilyacıları gezmeye başladı.  Üreticilerimiz de buna göre çeşitli setler ve indirimler yapıyor. Tabii en çok ilgiyi doğal olarak salon takımları ve yatak odası takımları görüyor. Tüketiciler yeni mobilyalarında fiyatların uygunluğunun yanı sıra konforu ve şıklığı da önemsiyor. Evlilik sezonu sektörümüz açısından özellikle iç piyasa hareketliliği adına önem arz ediyor” dedi.

Çeyiz Hazırlıkları Başladı

Evlenecek çiftlere alışveriş yaparken yerel üreticiyi desteklemeleri yönünde önerilerde bulunan Ahmet Güleç, “Ekonomimizin ve ülkemizin kalkınması adına evlenecek çiftlerin yerel üreticileri tercih etmesi oldukça önemli. Dünyada tüm mobilya gruplarında üretim yapabilen 4 ülkeden birisiyiz. Tasarım, kalite ve konfor ile de öne çıkıyoruz. Halkımızın desteğiyle de sektörümüz daha da kalkınacaktır. Mobilya ürünleri çok sık değiştirilen ürünler değil, bu nedenle yeni evlenecek çiftlere tavsiyem ince eleyip, sık dokumaları ve içlerine sinen ürünleri tercih etmeleri. Ayrıca taşınacak veya evini yenileyecek olan tüketiciler de genel olarak yaz mevsimini tercih ediyor, bu süreçleri daha rahat yönetebilmek için. Onlara da yeni alacakları mobilyalar için sadeliğe ve kullanım verimliliğine dikkat etmelerini öneriyoruz. Geleceğin trendi artık sadelik, üreticiler de buna odaklanmış durumda” dedi.

Mobilyacılar Üretim Hacmini Artırıyor

Türkiye mobilya sektörü dinamik yapısı sayesinde değişen ulusal ve küresel şartlara uyum sağlayarak her geçen gün üretim hacmini artırıyor. Mobilya sektörünün yaklaşık 50 bin üreticisiyle sanayi tarafında 250 bin kişiyi istihdam ettiğinin altını çizen Güleç, “Dünyadaki ekonomik dalgalanmalar, ülkeler arası krizler ve hammadde tedarikinde yaşanan problemler birçok sektörde olduğu gibi bizi de etkiliyor. Bu nedenle 2023 yılında oldukça zorlandık ancak dinamik yapımızla 2024 yılına güzel bir başlangıç yaptık. Hedeflediğimiz noktaya ulaşmak için tüm üreticilerimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz. Mobilyacılarımız sürekli olarak üretim hacimlerini artırıyorlar. Yıl boyu gerçekleşecek fuarlar ve çeşitli ticaret etkinlikleri ile 2024’ü güzel bir şekilde tamamlamak ve ülkemiz ekonomisine hatırı sayılır bir katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Kredi Kartına Taksit Sınırlaması Zorluk Yaratıyor

Kredi kartlarına uygulanan taksit sınırlandırmalarının mobilya sektörünü zorladığını hatırlatan Ahmet Güleç, “Mobilyalar sık sık değiştirilen ürünler değil. Tüketicilerin çoğu aldığı ürünleri 5-10 yıl belki daha fazla kullanıyor. Gerek dünyadaki enflasyon gerek hammadde fiyatları yüzünden de mobilya fiyatları bir miktar yüksek. Bu nedenle kredi kartlarına uygulanan taksit sınırlandırması tüketiciyi de üreticiyi de zorluyor. Tüketiciler ya alışverişlerini erteliyor ya da zamana yayıyorlar. Bu noktada taksit sayısının en azından mobilya gibi ürün birim fiyatının yüksek olduğu sektörler için esnetilmesini talep ediyoruz. Bu sayede ülkemizin ekonomisine katkımız daha fazla olacaktır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.