Türkiye Tasarım Vakfı, Berlin Tasarım Haftası’nda Türk kilim sanatını tanıttı

10.05.2024
A+
A-
Türkiye Tasarım Vakfı, Berlin Tasarım Haftası’nda Türk kilim sanatını tanıttı

Türkiye Tasarım Vakfı, dünyanın en önemli tasarım etkinlikleri arasında yer alan Berlin Tasarım Haftası’na, 6 Türk kadın sanatçının eserleriyle katıldı.

 

 

Bu yıl Berlin Tasarım Haftası 2024 yılının teması “INSIGHTS”, iç gözlem ve odaklanmaya yönelik çağrısıyla dikkat çekti. Berlin Tasarım Haftası, Insights temasıyla katılımcıları yaratıcı süreçlerin perde arkasına bakmaya ve en son projelerini sunmanın ötesinde, tasarımın dünyamızı nasıl şekillendirebileceğini keşfetmeye çağırdı.

 

Türkiye Tasarım Vakfı, alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen Berlin Tasarım Haftası’nda “Gelenek Yeniden Dokundu” adlı sergiyle Türk kilim sanatını Berlin’e taşıdı. Tasarımın gücünü ve önemini vurgulayan vakıf, Türk kültürünün ve tasarımının uluslararası alanda daha geniş bir kitleye ulaşmasını hedefliyor. Berlin Tasarım Haftası, dünyanın dört bir yanından tasarım profesyonellerini bir araya getirerek, sektördeki en son gelişmeleri ve yenilikleri sunan önemli bir platform olarak öne çıkıyor.

 

27 Nisan – 5 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Peter Behren Bau’de düzenlenen Berlin Tasarım Haftası, kilim dokuma ustalarının mirasını modern tasarım anlayışıyla birleştiren 6 kadın tasrımcının eserlerini ziyaretçilerle buluşturdu. Geleneksel Türk kilim dokuma zanaatını modern yorumlarıyla tasarlayan altı sanatçının eserlerini sergileyen Türkiye Tasarım Vakfı, Türk kültürünün ve tasarımının uluslararası alanda daha geniş bir kitleye ulaşmasını hedefliyor.

 

Türkiye Tasarım Vakfı’nın, Türk kilim dokuma sanatının zenginliğini ve derinliğini uluslararası bir platformda sergilemekten gurur duyduklarını dile getiren Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Demirci, “Bu önemli uluslararası organizasyonda, Türk kültürünün önemli bir parçası olan kilim dokuma geleneğini Berlin’in renkli atmosferinde tanıtmak ve Türk tasarımının uluslararası alandaki etkisini arttırmayı amaçladık. 6 kadın tasarımcının farklı eserleri, Türkiye Tasarım Vakfı aracılığıyla Berlin’de ziyaretçilerle buluştu” diye konuştu.

 

Kadın tasarımcılar, Bilgi Kalfa, Burcu Köknar, Çınar Eslek, Didem Çubukel, Senem Akçay, Vardal Canis’ın ilmekleriyle hayat bulan kilimler, Türk zanaat geleneğinin canlılığını ve önemini dünyaya yansıttı.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.