Sessiz Gözcüler Sergisi Sur Yapı Marka AVM’de

A+
A-
Sessiz Gözcüler Sergisi Sur Yapı Marka AVM’de

Yves Rocher Vakfı ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un dünya doğal mirasının parçası olan ve farklı hikayelere sahip ağaçları ölümsüzleştirdiği ‘Sessiz Gözcüler’ Sergisi Sur Yapı Marka AVM’de açıldı. Her biri farklı coğrafyalarda kök salmış 12 ağacın tarihi ve güçlü dünyalarına tüm doğa severleri davet eden sergi, 31 Aralık’a kadar görülebilecek.

 

 

Türkiye’nin en seçkin markalarını ziyaretçileriyle buluşturan Sur Yapı Marka AVM, çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

 

Yves Rocher Vakfı, ‘Yaşam İçin Ağaç Dikin’ projesi kapsamında, fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut ile Anadolu topraklarına kökleriyle tutunan ve farklı hikayeleri olan ağaçları Sessiz Gözcüler Sergisi’nde bir araya getirdi. Sergi, doğadan aldığını doğaya geri vermek mottosuyla hareket eden vakfın ‘Ağaç Dikmek İçin 100 Neden’inden biri olan ‘Hikayeler İçin Ağaç Dikin’ misyonundan yola çıkarak Türkiye’de farklı hikayelere sahip 12 farklı ağacın fotoğraflanması ile hayata geçirildi.

 

Toplumun kültürel belleği ağaçlar

Sessiz Gözcüler Fotoğraf Sergisi kadim Anadolu topraklarının eski tanıklarından olan, her biri farklı coğrafyalarda kök salmış 12 farklı ağacın tarihi ve güçlü dünyalarına tüm doğa severleri ortak ediyor. Kimi aşk, kimi hayatta kalma, kimi umut hikayesi olarak karşımıza çıkan bu hikayeler, geçmişin sosyal ve kültürel yapısını tanımak üzere yolculuğa çıkarırken aynı zamanda ağaçların sadece gezegenin geleceği değil toplumların kültürel bellekleri için de mükemmel yapı taşları olduğunu hatırlatıyor.

 

Yetkin Dikinciler seslendiriyor

Her bir ağacın hikayesini oyuncu Yetkin Dikinciler’in seslendirdiği sergi tarihsel ve duygusal bir yolculuk sunuyor. Fotoğraflanan ağaçlar arasında, Zonguldak’taki 4 bin 118 yaşındaki Gümeli Porsuğu ve bin 100 yaşındaki Porsuk Ağacı, Antalya’da bulunan bin 100 yaşındaki Arapastı Ağacı, İstanbul’da yer alan bin 212 yaşındaki Ağıl Çınar’ı gibi bin yaşını aşkın ağaçlar bulunuyor.

 

Göbekli Tepe’nin tam ortasında bir Dilek Ağacı

Dünyanın en eski, yerleşim yerlerinden birisi olan Göbekli Tepe’nin eşsiz doğasının tam ortasında bir başına bulunan ve gövdesi büyük bir yıldırımla ikiye bölünmüş 96 yaşında bir dut ağacı olan Dilek Ağacı da sergi için fotoğraflanan ağaçlar arasında. Ayrıca Bursa’daki İnkaya ve Ağlayan Çınar, Kastamonu’daki Ahlat Ağacı, Kaz Dağları’ndaki Emine Çınarı, Mersin’deki Zeytin Ağacı ve İstanbul’daki Ahtapot Çınarı sergide yer alıyor.

 

Sergi için sekiz ayda, 820 saatten fazla mesai harcanırken, 30’u aşkın kaynak taraması yapıldı ve 100’e yakın konu hakkında bilgili kişi ile iletişime geçilerek fotoğraflanacak 12 ağaç belirlendi. Türkiye’nin farklı şehirlerinde yer alan bu ağaçların çekimleri için 9 bin 122 kilometre yol gidildi, tamamlanması 35 gün sürdü. Bu proje vesilesiyle aynı zamanda Ahtapot Çınarı ve Ağıl Çınar’ın Anıt Ağaç olarak kayıt altına alınma işlemleri başlatılmış oldu.

 

Sessiz Gözcüler Sergisi, 31 Aralık’a kadar Sur Yapı Marka AVM’nin zemin katında görülebilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.