11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri kazananları belli oldu

02.05.2024
A+
A-
11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri kazananları belli oldu

Yurtbay Seramik tarafından genç tasarımcı ve mimarların desteklenmesi amacı ile düzenlenen ve öğrencileri profesyonel bir platformda buluşturma misyonu üstlenen 11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri kazananları belli oldu.

Yurtbay Seramik tarafından bu sene 11.si düzenlenen ve ana teması “Rutinler ve İzleri” olarak belirlenen Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nın kazananları belli oldu. “Rutinler heyecan verici bir tasarımın ilham kaynağı olabilir mi?” sorusunu sorarak tasarımcıları standardın ötesinde düşünmeye ve yaratmaya teşvik eden yarışmaya Türkiye ve KKTC’den genç tasarımcılar büyük ilgi gösterdi. 12.000 öğrencinin ön başvuru yaptığı,  200’ün üzerinde farklı üniversiteden 174’ü ekip olmak üzere 756 öğrencinin katıldığı yarışmanın ilk üç kazananı ve mansiyon sahipleri belli oldu.

Birinci olan tasarım, Unicera Fuarı’nda sergilenecek

Yurtbay Şirketler Grubu Kurucusu Zeki Yurtbay tarafından “Gençler hayal etsinler, hayal çok güzel bir şeydir. Gerçekleştirilebilir olan hayaller kursunlar. Onları gerçekleştirmek için çalışsınlar. O hayaller gerçekleştikçe, daha da büyür.” ifadeleriyle temelleri atılan ve her sene farklı bir tema ile düzenlenen yarışmanın alanlarında uzman jüri üyeleri, tasarımlarda farklı ölçeklerdeki, farklı zaman aralıklarındaki, farklı özneleri olan rutinleri aradılar.

Yurtbay Seramik’in sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan “11’. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” jürisinde bu yıl; Dr. Bilge Bal (Mimar, Akademisyen), Prof. Dr. Ece Ceylan Baba (Mimar / Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı, Mimarlık Bölüm Başkanı), İnci Eviner (Sanatçı), Ahmet Burçin Gürbüz (Atlas Space Kurucusu, CEO) ve Prof. Dr. Sevim Çizer (İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi yer aldı. Jüri üyeleri başvuruları değerlendirirken; estetik, özgünlük ve teknik gibi detayları incelediler ve ödül grubunu belirlediler.

Yapı Medya İletişim organizasyonuyla düzenlenen, genç tasarımcı ve mimarların desteklenmesi ve kendilerine kalıpların dışında düşünerek kendi dünyalarını seramik karolarına yansıtma imkanı veren 11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nın birincisi ve 50.000 TL’lik ödülün sahibi Portre isimli projesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü mezunu Gülsüm Ünal oldu. Proje, 2024 yılında İstanbul’da gerçekleşecek Unicera Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’ndaki Yurtbay Seramik Standı’nda sergilenecek.

 

11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Kazananları

Birinci ödül: Gülsüm Ünal – Necmettin Erbakan Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü

İkinci ödül: Zübeyir Kızılkaya – Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü, İç Mimarlık Programı

Üçüncü ödül: Hakan Pehlivan –  İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölümü, Mimarlık Bölümü

Serkan Pehlivan – Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölümü Endüstriyel Tasarım Bölümü

Eşdeğer Mansiyon

Ogün Çanga – Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü, Yüksek Lisans

Yaren Saykaya – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü

Yağmur Yılmaz – Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanatta Yeterlilik Doktora Programı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.