9. Paintistanbul& Turkcoat 2024 Fuarı açılıyor

16.03.2024
A+
A-
9. Paintistanbul& Turkcoat 2024 Fuarı açılıyor

Avrasya’nın önemli boya ve hammaddeleri fuarı “paintistanbul & Turkcoat 2024” 8 Mayıs’ta İstanbul Fuar Merkezi’nde başlıyor

 

Boya, Boya Hammaddeleri, Yapı Kimyasalları ve Yapıştırıcı Hammaddeleri, Laboratuvar ve Üretim Ekipmanları sektörlerini bir araya getirecek olan 9. paintistanbul & Turkcoat’da bu yıl 80 üllkeden 220 marka 10 binden fazla katılımcı ile buluşacak.

 

Artkim Fuarcılık tarafından, Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) iş birliği ile düzenlenen fuar, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD), Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) ve Katkı Üreticileri Birliği (KÜB) desteği ile gerçekleşecek. Fuar ile eş zamanlı açılacak ve 3 ay boyunca erişime açık kalacak sanal fuar platformu firmalara uzun süreli iletişim imkanı ve yüksek marka görünürlüğü sağlarken, ziyaretçiler için de zaman kısıtlaması olmaksızın firmalar hakkındaki bilgileri görüntüleme ve online toplantı yapma imkanı sunacak.

 

Türkiye, Avrupa’nın 5. büyük boya üreticisi 

Avrupa’nın 5. büyük boya üreticisi konumundaki Türkiye’de sektör her geçen gün daha da büyüyor. Boya sektörünün güçlü oyuncusu olan Türkiye, Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya farklı coğrafyalara ihracat gerçekleştiriyor.Otomotiv, inşaat gibi lokomotif sektörlerin Türkiye’de günden güne daha çok gelişmesiyle doğru orantılı olarak boya sektörü de ilerleme kaydediyor. Yıllık toplam 800 bin ton boya üretim kapasitesine sahip Türkiye’de, boya sektöründe yaklaşık 600 kuruluş faaliyet gösteriyor.

 

Kimya sektörü Türkiye ekonomisine en çok katkı sağlayan 2. sektör 

 

İhracata ve ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan ikinci sektör olan kimya sektörü, bu yılı 32 milyar dolar ciro ile kapattı. Stratejik öneme sahip kimya sektörü ülke ihracatından yüzde 13 pay alıyor. Sektörün, 2024 yılı ihracat hedefi 35 milyar dolar. İnşaat malzemesi sanayi üretimi ise 2023 yılında yüzde 5 artarken en fazla üretim artışı metal yapı ve yapı parçalarında gerçekleşmişti.

 

Ekonominin lokomotifi İnşaat Sektörü

 

Türkiye’de İnşaat sektörü, kendisine bağlı yaklaşık 200 alt sektörün ürettiği mal ve hizmeti talep eden bir konumda olması sebebi ile, “ekonominin lokomotifi” olma vasfını koruyor. Sektörünün Türkiye ekonomisi içerisindeki doğrudan payı yüzde 8. Sektör, 2023 yılını, deprem sonrası sürecin yarattığı özel koşullar ve yerel seçimler öncesi hızlanan kentsel dönüşüm ve alt yapı faaliyetlerinin de etkisi ile yüzde 7,8’lik artışla kapadı.

 

Resmi Havayolu Sponsorluğu’nu Türk Hava Yolları’nın üstlendiği paintistanbul & Turkcoat 2024 Fuarı, ülkemizinboya ve hammaddeleri sektörünü yurtiçi ve yurt dışında tanıtması ve ihracata sağladığı katkılar açısından önemli bir konumda bulunuyor. Fuarda yurtiçi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin beğenisine sunulacak ürün ve hizmetler ile, katılımcı firmalar hem yeni inovasyon ve teknolojilerini geniş bir kitleye ulaştırma, hem de verimli iş bağlantıları kurma fırsatı yakalayacak. Sektörün bütün hammadde, makine, ekipman ve üretim teknolojileri firmalarını buluşturan paintistanbul & Turkcoat 2024 Fuarı 10 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.