9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması 3.sü Elif Topçu, deneyimlerini paylaştı

14.10.2022
A+
A-

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Eyüp Coşar, ileri evrede tanı konulan HIV taşıyıcılarında ortalama yaşam süresinin 12 ile 18 ay arasında olduğunu …

9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması 3.sü Elif Topçu, deneyimlerini paylaştı

Yurtbay Seramik tarafından genç tasarımcıların desteklenmesi ve seramik sektörüne teşvik edilmesi amacı ile hayata geçirilen Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nın bu sene 10.su düzenleniyor. Türkiye ve KKTC’deki genç tasarımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada geçen sene 3.lük ödülünü kazanan Elif Topçu, kendi yarışma deneyimini paylaşarak genç tasarımcıları yarışmaya katılmaya teşvik ediyor.

 

Yurtbay Seramik tarafından genç tasarımcıların desteklenmesi amacı ile düzenlenen Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nın 10.su, “Boz Yap, Boz Yapma” teması ile düzenleniyor. “Dijitalleşen bir yolculuğun içinde, ölçüleri belli karolar kullanarak, kuralını kendin yazdığın bir oyun yaratabilir misin?” sorusunu sorarak tasarımcıları standardın ötesinde düşünmeye ve yaratmaya teşvik eden yarışma büyük ilgi görüyor.

 

Tasarım ve yarışma deneyiminin en doğru şekilde aktarılması adına 9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nın 3.sü Elif Topçu ile gerçekleştirilen söyleşiyle genç tasarımcılarla süreç hakkında deneyim paylaşımı yapılıyor. Tasarım yarışmalarının insana yeni ufuklar açan bir öğrenme süreci olduğunu belirten Topçu, yarışmaya katılım ve hazırlık süreci ile yarışmanın kendisine kattığı perspektifi paylaşıyor.

 

Tasarımda doğa-insan ilişkisi ön plana alındı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu olan ve şu anda İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde doktorasına devam eden Topçu, Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nın bir mimar olarak kendisini geliştirmesi adına önemli bir fırsat olduğunu ifade ediyor.  Topçu, 2021 yılında “Öze Dönüş” teması ile düzenlenen yarışmaya proje sunmadan önce farklı kaynakları araştırdığını belirtiyor: “Öze Dönüş felsefesine yönelik kaynakları inceledim. Daha önceki yarışmalarda yapılan tasarımlara göz attım. Beni zorlayan ama bir o kadar da keyif aldığım, öğretici bir süreçti benim için. Aklımda parçaların oluşturduğu bir bütün kavramı vardı. Tasarımım da buna hizmet etmeliydi. Her parça kendi özünde bağımsız olsa da temelde bir bütünü oluşturmalıydı.”

 

Yurtbay Seramik gerek kendi ürün tasarımlarında gerekse bu yarışmada, her zaman doğadan ilham alınmasını teşvik ediyor. Elif Topçu da tasarım sürecinde doğa ve insan ilişkisini ön plana aldığını belirtiyor. “Her ne kadar ayrı gibi görünsek de aslında doğayla iç içeyiz, bir bütünüz. Ben de bu düşünceden yola çıkarak insan – doğa özelinde tasarımıma hayat verdim.” diyen Topçu, “Devinim” isimli eseri ile doğadaki akışı yansıtmaya çalıştığını ifade ediyor.

 

“Sizden bir parçanın hayata eklendiğini hissetmek gibi…”

Yarışmanın en önemli katkılarından birinin düşüncelerin somuta evirilme süreci olduğunun altını çizen Topçu, bunun kendisini gelecek için motive ettiğini dile getiriyor.“ Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nda derece elde etmek, gelecek adına beni motive eden bir durum oldu. Soyut olanın, yani düşüncenin, somuta evirildiğini görmek, sizden bir parçanın hayata eklendiğini hissetmek gibi… Yaratım süreci sonunda ortaya koyduğunuz eserin başkaları tarafından beğenilmesi oldukça gurur verici.” şeklinde konuşan Elif Topçu, hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam ettiğini belirtiyor.

 

Yarışmaya 2023 Ocak ayına kadar başvuru yapılabiliyor

Yurtbay Şirketler Grubu Kurucusu Zeki Yurtbay tarafından “Gençler hayal etsinler, hayal çok güzel bir şeydir. Gerçekleştirilebilir olan hayaller kursunlar. Onları gerçekleştirmek için çalışsınlar. O hayaller gerçekleştikçe, daha da büyür.” ifadeleriyle temelleri atılan yarışma, Yurtbay Seramik’in en önemli sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alıyor.

 

Bu sene 10.su düzenlenecek olan yarışmaya Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ekip olarak ya da bireysel başvuru yapabiliyor.

 

Birincilik ödülü kazanan tasarımın üretilerek 2023 yılında İstanbul’da yapılacak Unicera Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’ndaki Yurtbay Seramik Standı’nda sergileneceği yarışmaya 20 Ocak 2023 tarihine kadar başvuru kabul ediliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.