Londra’nın merkezi’ndeki “The Verdean” yatırımcısına alırken kazandırıyor

14.12.2021
A+
A-

Among Us, duyurulduktan sonra ilk etapta pek ses getirmemişti, ancak sonradan yayıncılarla beraber yıldızını parlattı ve akabinde son yılların en …

Londra’nın merkezi’ndeki “The Verdean” yatırımcısına alırken kazandırıyor

Londra’nın satış rekorları kıran projesi “The Verdean”ın ikinci etabı Knight Frank Global’in Türkiye’deki resmi ortağı ve Türkiye’nin global emlak markası olan GRED ile pek çok yatırım avantajı ve lansman öncesi ön alım fırsatıyla İstanbul’a geliyor.

Knight Frank’in Türkiye’deki resmi ortağı ve Türkiye’nin global emlak markası GRED, Londra’nın satış rekorları kıran projesi “The Verdean”ın ikinci etabını avantajlı fiyatlar, özel finansman koşulları ve getirisi yüksek yatırım imkanlarıyla Türkiye’de satışa sundu.  Hong Kong, Beijing, Singapore, Shangai, Middle East ve Londra da dahil olmak üzere diğer tüm pazarlardan 10 gün önce Türkiye’de satışa sunulan projeyle ilgili olarak 7 Ekim Cuma günü İstanbul Mandarin Oriental’da özel bir ön lansman gerçekleştirildi. GRED Global Kurucusu ve CEO’su Meltem Türker ve GRED Global Kurucu Ortağı Knut Gaskjenn’in ev sahipliğini yaptığı lansmanda, projenin müteahhitleri arasında yer alan Mountanvil’in ülkelerarası satış başkanı Jon Hall, Knight Frank Yönetici Ortağı Emma Fletcher Brewer ve Knight Frank Finance Mortgage Departman Yönetici Ortağı Nathan Bakhbaki gibi uluslararası arenadan pek çok özel de isim hazır bulundu.

Londra’nın en hızlı satılan projesi; “The Verdean”…

2020 yılında Londra’nın en hızlı satışı tamamlanan ve satış rekorları kıran projesi olan “The Verdean”nın ilk etabında 48 saat içinde dairelerin yüzde 80’ininden fazlası satılmış; projede yer alan dairelerin tamamı ise 1 hafta içinde tükenmişti. İlk etabın ardından merakla beklenen ikinci etap satışları ise aradan geçen 2 yılın ardından 17 Ekim 2022’de İngiltere ile eş zamanlı olarak dünya çapında satışa sunulacak.

Sadece Türkiye’ye Özel Olarak Ön Satışlar Başladı

“The Verdean” projesi Türkiye pazarı için ise global satışın hemen öncesine, avantajlı ön alım imkanıyla geldi. “The Verdean”, Knight Frank resmi pazar ortağı GRED farkıyla 7 Ekim 2022 günü ilk defa Türkiye’de ön lansmana çıktı. En küçük stüdyo dairenin 375 bin pound’dan satışa çıktığı ön satış ile ev  alma fırsatı yakalayan Türk yatırımcılar, şehrin içinde “Zone 1”e komşu olmanın da ayrıcalığını da yakalayacaklar. Muhteşem bir ulaşım ağına sahip olan lokasyonda hızlı trene mesafe ise kapıdan çıkıldığında sadece 46 saniye uzaklıkta olacak. Ev sahipleri 7 ana istasyon olan tren istasyonunun avantajına ek olarak, yemyeşil bir bölgede ev sahibi olmanın da mutluluğunu yaşayacaklar. “The Verdean” tüm bunlarla birlikte konumu itibarıyla da Londra’nın en iyi okul ve üniversitelerine komşu durumunda…

Yatırımcısına “Alırken Kazandıracak”

The Verdean” projesi Türk yatırımcılar için pek çok fırsatı beraberinde getiriyor. The Verdean”,  pound kurunun sağladığı imkanlar ve özel finansman koşullarıyla “döviz getirili akıllı bir yatırım yapmak isteyenler” için adeta tam bir fırsat niteliğinde. Ön alım fırsatından yararlanan sınırlı sayıdaki şanslı Türk yatırımcı, 17 Ekim’den önceki global lansmandan önce konutu opsiyonlayarak ilk avantajı yakalamış olacaklar. Projede, toplam alım rakamının yüzde 75’i için konut kredisi kullanma imkanı da mevcut. Yüzde 10’u peşinat olarak ödendikten sonra yüzde 2,5’i 6 ay sonra, yüzde 2,5’i 1 sene, yüzde 5’i de 18 ay sonra şeklinde ödenebilecek (Böylece sadece yüzde 20’si yapım sürecinde ödenmiş olacak). Kalan yüzde 80’i ise teslimde tamamlanacak. Projede, ayrıca konut kredisi kullanmak isteyenler için ayrıcalıklı finansman seçenekleri de sunulacak.

Parite farkı Londra’da konutu karlı hale getirdi

Poundaki düşüş ve vergi avantajlarının da etkisiyle İngiltere’de karlı bir yatırım aracı haline gelen konut, Türkiye’deki müşteriler için de cazip avantajlar sunuyor. Toplantıda söz alan Knight Frank Yönetici Ortağı  Emma Fletcher Brewer, dolar ve pound paritesindeki düşüşün Londra emlak pazarını fırsat haline dönüştürdüğüne dikkat çekerek, “Parasını dolarda tutan Türk yatırımcılar, dolar/pound paritesindeki tarihi düşüşten faydalanabilirler. Londra gayrimenkul pazarı, parite bazlı etkiyle beraber artık yüzde 20 – 30 aralığında değişen oranlarla ucuz konut alma fırsatı sunuyor. Bu da bir fırsat pazarı haline gelen Londra gayrimenkul pazarına ilgiyi yoğunlaştırıyor” açıklamasında bulundu. Brewer, geçtiğimiz günlerde piyasaların İngiltere’nin son 50 yılın en büyük vergi indirimlerine tepki vermesiyle sterlinin dolar karşısında rekor düşük seviyeye gerilediğini, önce 1.03 dolara yakın düşüş sergilediğini, ardından da 1.08 dolarda durmak için bir miktar zemin kazandığını dile getirdi. Buna ek olarak Birleşik Krallık Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’ın da 45 milyar sterlinlik bir pakete ek olarak, borçlanmanın artacağı beklentisiyle daha fazla vergi indirimi sözü vermesini de hatırlatarak, Türk yatırımcıları da bu fırsatlarla dolu dönemden yararlanmaya davet etti.

Küçük Yatırımcılar da Londra’da Ev Sahibi Olabilir

“The Verdean” avantajlı fiyatlarıyla küçük yatırımcılara için de Londra’da ev sahibi olma imkanı sunuyor.  Örneğin, 100 bin doları olan bir yatırımcı, finansman avantajlarının da etkisiyle Londra’da daire sahibi olup, döviz getirisinden faydalanabiliyor… Toplantıda söz alan Knight Frank Finance Mortgage Departman Yönetici Ortağı Nathan Bakhbaki Türk vatandaşlarının, İngiltere’de yüzde 10 peşin, yüzde 10 ara ödeme taksitlerinden sonra, ev tesliminde yüzde 75 orana kadar konut kredisi kullanmalarının mümkün olduğunu hatırlatarak küçük birikimlerle dahi Londra’da ev sahibi olabilmenin mümkün olduğunu belirtti. Bununla beraber İngiltere’de yaşama şartı da aranmadığını kaydeden Bakhbaki, gayrimenkulun kiraya verilmesi şartıyla, isteğe bağlı olarak sadece faiz ödemesi yapmanın mümkün olduğu akıllı kredi ürünleriyle, küçük yatırımların her ay düzenli bir döviz getirisine dönüştürülebileceğini söyledi. Son bir kaç haftanın en hafif tabirle çalkantılı geçtiğini de ifade eden Nathan, “Faiz oranları arttı ve şu anda borç verenler, öncelikle sterlindeki düşüşün ardından yeni ürünlere geri dönmeden önce piyasayı yeniden değerlendiriyor” açıklamasında da bulundu.

Londra’da 2020’nin en çok satan projesi

Daha önce “Chelsea Botanica”, “Three Waters” ve “One Clapham Junction” gibi işlerde de imzası bulunan Mountanvil tarafından geliştirilen ve Catalyst ile ortak çalışılan ve pandeminin zirve yaptığı dönemde 160 ünite ve 1. Fazın tamamının rezerve edildiği “The Verdean”, yeni etabı ismini markasına uygun bir dizi güzel renkten ve çiçek şeklini de temsil eden Eski Yunanca ‘yıldız’ kelimesinden alan “The Aster”, 26 milyar sterlin ile Londra’nın en büyük yenileme projelerinin yer aldığı Batı Londra bölgesinde “The Verdean”ın kuzeyinde bulunuyor. Proje müteaahitlerinden Mountanvil ülkelerarası satış başkanı Jon Hall, Knight Frank ortaklarından Emma Flecther Brewer ve Knight Frank mortgage departman yöneticisi Nathan Bakhbaki’nin katıldığı lansman ile Türk yatırımcılarla buluştu.

Şehrin kalbine yalnızca 6 dakika mesafede

Toplantı için Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye gelen Knight Frank bölüm başkanı Emma F. Brewer projenin konumu hakkında bilgiler paylaştı. Batı Londra’nın küçük bir bölgesi olan ve yenilenme yoluyla gerçekleşen inanılmaz değişim ve dönüşümü görmüş ve görmeye devam eden Acton’dan, bölgesinin adını da taşıyan istasyon sayesinde Bölge 1’e ulaşmak artık çok kolay. Elizabeth metro hattı ile sadece 6 dakikada Londra şehrinin merkezinde ışıl ışıl ofisleri ve III. George mimarisi ile ön plana çıkan Paddington istasyonuna, dünyaca ünlü moda markalarına ve Michelin yıldızlı restoranları ile ünlü, ismini James Bond’dan alan Bond Street’e 9 dakika içerisinde ulaşmanın mümkün olduğunun altı çizildi. Öte yandan şehrin önemli merkezlerinden Liverpool Street, Heathrow ve Canary Wharf gibi Londra’nın iş ve finans bölgelerine de aynı metro hattı ile kısa sürede ulaşımın mümkün olması sebebiyle halihazırda yatırımcıların gözdesi olan W3 bölgesi, gelecek yıllarda da önemini koruyacak.

Rekabetçi bölge cazip fiyat

Toplam 170 konuttan oluşan proje, %25’i olan 42 adet stüdyo daire £375.000, %53’ü olan 91 adet 1+1 daire £481.000 ve %22’lik pay ile 37 adet 2+1 daire £629.000’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Londra’da yeşil alan açısından en yüksek getiri sağlayan bölge olması ile ön plana çıkan Ealing Bölgesi’nde yer almasının yanı sıra Elizabeth hattı ile şehrin kalbine tam 6 dakikalık bir mesafede yer alması sebebiyle “Rekabetçi bölge piyasasına cazip fiyat noktası” sloganını vurgulayan proje için yapılan araştırma raporuna göre, Ealing Bölgesi’nde Mart 2020’den bu yana % 13,2’lik bir emlak piyasa büyümesi mevcut. 2 bin 100 dönümden fazla yeşil alana sahip bölgede yeni açılan Elizabeth hattı ile 2008’den bu yana % 75 değerinde bir fiyat artışı söz konusu, güçlü nüfus artışının olduğu bölgede % 25,3, geliştirme hattı yapım aşamasında olan yeni evlerin % 55’i şimdiden satıldı.

Yeşil, Doğa ve Zengin Bir Kültüre Komşu Olun

Her köşede yer alan yeşil alanlar ve kapınızın önünden şehrin kalbine ulaşmanızı sağlayan Elizabeth hattı ile hem şehirle hem de doğayla içe bir deneyim sunan Batı Londra, Kraliyet tarihi ve zengin kültürün köy benzeri alışveriş bölgeleriyle buluştuğu bir yerdir ve bu da onu yaşamak için en çok arzu edilen bölgelerden biri yapar aynı zamanda kültür severler boş zamanlarını Tasarım Müzesi, Bilim Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve V&A gibi müzeleri ve galerileri keşfederek geçirebilirler. Alışveriş tutkunları için Chelsea, Westfield London ve Selfridges’de kendinizi kaybedebilir veya hafta sonlarını ünlü Portobello Yolu üzerindeki bağımsız butiklerde Batı Londra’nın cazibesi içerisinde geçirebilirsiniz. Michelin yıldızlı yemek ve samimi hafta sonları için The Rotunda, La Trompette, No.17 Dicken’s Yard veya Soho House White City’deki Endo’yu ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.