Murat Özdemir: Hayata ekstra konfor katan bütüncül yaşam alanları inşa edilmeli

14.12.2021
A+
A-

Microsoft’un, xCloud sisteminden önce, Xbox oyunlarının App Store’dan nasıl erişilebilir hale getirileceği konusunda çözümler bulmaya çalıştığı …

Murat Özdemir: Hayata ekstra konfor katan bütüncül yaşam alanları inşa edilmeli

İş dünyasındaki 40 yılı aşkın köklü geçmişi ışığında 2011 yılından bu yana kente değer katan yapılar inşa etmeye odaklanan ve şimdi de Pendik’in en büyük kentsel dönüşüm projesine imza atan Siltaş Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özdemir, Dünya Konut Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak kentsel dönüşüm projelerinin artması gerektiğine dikkat çeken Murat Özdemir, yeni nesil konutların özellikle insanı merkeze koyan, yenilikçi, sürdürülebilir bir anlayışla şekillenmesi ve keşkelerin olmadığı bir yaşam inşa etmeye odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Yeni dönemde insanların konut beklentileri değişiyor. İnsanlar konutlara yalnızca bir barınak gözüyle değil, zamanının önemli bir kısmını geçireceği bütüncül bir yaşam alanı gözüyle bakıyor. Dolayısıyla güvenli, konforlu, her detayı önceden düşünülmüş konutlara yatırım yapma ihtiyacı daha da artıyor. 2011 yılından bu yana ağırlıklı olarak; Pendik, Kartal, Maltepe aksında güven, kalite ve insan odaklı yaşam alanları hayata geçiren Siltaş Yapı içinse konut inşası, ‘Kente değer katan yapılar’ misyonuyla hayatı kolaylaştıran, insanları mutlu eden ve hep “İyi ki” dedirten yapılar tasarlamak anlamına geliyor.

 13 Ekim Dünya Konut Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Siltaş Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özdemir, “Ev almak günümüzde verilecek en önemli, belki de en zor kararlardan biri. Düşünülecek pek çok detay bulunuyor. Merkezi konumda, ulaşımının kolay, depreme dayanıklı, güvenilir ellerden çıkan bir proje olması konutun yatırım değerini günbegün artıracağı gibi insanların da konforlu ve keyifli bir yaşam sürebilmesini sağlıyor. Siltaş Yapı olarak kullanıcılarımızın değişen konut beklentilerine yanıt veriyoruz. Konut sektörünün de bu anlayışla şekillenmesi gerektiğini, hayata ekstra konfor katan bütüncül ve güvenli yaşam alanları hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz projelerimizi kendi hayatlarımızda eksik gördüğümüz ve ihtiyaç hissettiğimiz unsurları göz önüne alarak tasarlıyoruz. Özellikle insanı merkeze koyan bir anlayış benimsiyoruz.” dedi.

Konut tercihlerinde nelere dikkat edilmeli?

Ev sahibi olmak isteyenlerin konut tercihlerinde nelere dikkat etmesi gerektiğine dair görüşlerini paylaşan Murat Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Yeni nesil evlerde genellikle metrekareler küçük tutuluyor ancak kayıpsız alan felsefesiyle modern bir mimariyle tasarlanan evlerde metrekareler küçük olsa dahi yaşam alanları ferah bir görünüme kavuşabiliyor. Özellikle balkonlu daireler bu anlamda insanların taze bir nefes almasına yardımcı oluyor. Konut tercihlerinde ayrıca evin içi kadar bulunduğu konum da büyük önem arz ediyor. Kara, deniz, hava yolu ve raylı sistem gibi pek çok ulaşım alternatifinin kesişim noktasında yer alan bir evde oturulduğunda işe gidiş ve gelişlerde trafikten kaçınmak mümkün oluyor. Bir değer nokta ise sosyal donatılar… İçinde fitness salonlarının, spor sahalarının, havuz, sauna gibi su alanlarının, parkların, bahçelerin, çocuk oyun odalarının, kafelerin olduğu projeler hem yetişkinlerin günlük rutinlerine sporu dahil edebilmesine hem sosyalleşebilmelerine hem de çocukların güvenli ortamlarda oynayıp enerjilerini atmalarına yardımcı oluyor. Trafikten uzak, doğanın içinde huzurlu bir ortam ve eksiksiz bir sosyal yaşam deneyimi o evde geçirilecek zamanı güzelleştiriyor. Siltaş Yapı olarak biz hep bu bakış açısıyla konut projeleri hayata geçiriyor, bizi tercih edenlere ömür boyu ‘İyi ki’ dedirtmeyi amaçlıyoruz. İster yatırım ister oturum için alınsın, bir konutun bu özellikleri taşıması gerektiğini düşünüyoruz.”

Binaların depreme karşı güvenli olması hayati önem taşıyor

İnsanların konut tercihlerini yaparken deprem gerçeğini unutmamaları gerektiğine dikkat çeken Özdemir, “Ülkemizin yüzölçümünün yüzde 92’si, nüfusunun yüzde 95’i ne yazık ki deprem kuşağında bulunuyor. Olası bir deprem anında can ve mal güvenliğini sağlamak için binaların depreme karşı güvenli olması hayati önem taşıyor.  Bu anlamda özellikle 2000 yılından önce yapılmış binaların çoğu riskli bina sınıfına giriyor. İnsanların konut tercihlerini eski binalardan yana kullanmamaları, risk analizlerini iyi yapmaları, mümkünse kentsel dönüşüm projelerini tercih etmeleri önem arz ediyor. Siltaş Yapı olarak kentsel dönüşümün bu anlamda en önemli gücümüz olduğu düşüncesiyle Pendik’in en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyor, bu projelerin sayıca artması gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir bir gelecek için çevre dostu projeler ön plana çıkıyor

Sürdürülebilirliğin tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de öncelik kazandığını söyleyen Özdemir sözlerini şöyle tamamladı: “Projenin kalitesi, bulunduğu semti, yatırım değeri gibi faktörlerin yanı sıra yeşil alanı bol, enerji ve su verimliliği sağlayan çevre dostu özelliklerinin olması da bir diğer tercih sebebi olarak ön plana çıkıyor. Sürdürülebilir bir gelecek için çevre dostu projeler önem taşıyor. Bu anlamda çevre dostu projelere ve sürdürülebilir kentsel dönüşüme yatırım yapılması gerekiyor.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.